Kot Norweski Leśny

Koty norweskie leśne nie są produktem planowej hodowli i nie powstały jako obraz idealnego kota.
Nikt nie wie, od kiedy są obecne w rodzimej Skandynawii.
Już w starych legendach i podaniach północy można natrafić na ich ślad. Mówi się, że koty te przybyły do Norwegii wraz z Wikingami i skandynawski klimat przez wieki selekcjonował zwierzęta w sposób, by naturalne przystosowania ułatwiły im egzystencję w surowym środowisku.
W latach 30-tych XX wieku zaczęto bliżej przyglądać się tym kotom, w 70-tych zaczęto poważne plany hodowlane, a w 1976 roku zostały oficjalnie zaakceptowane przez FIFe. W Polsce Norwegi są obecne od 1989 roku.
Norweskie Koty Leśne są dużą i elegancką rasą z półdługim futrem.
Koty tej rasy rozwijają się powoli i nie osiągają dojrzałości przed czwartym rokiem życia.
Waga kocurów sięga od 6 do 10 kg, kotki są zauważalnie mniejsze, ważąc od 4 do 5 kg.
Piękny, inteligentny, pełen gracji i wdzięku może być prawdziwą ozdobą i dobrym duchem domu, w którym zamieszka.
Jest zawsze w pobliżu człowieka, fantastycznie "dogaduje się" z dziećmi i innymi zwierzętami w domu - przyjacielski, lecz nie natrętny.
Dobrze czuje się w mieszkaniu, jak i w domu z zabezpieczonym wybiegiem. Lubi mieć możliwość bycia na dworze i chętnie spędza długie godziny na zabezpieczonym balkonie czy oknie bez względu na porę roku i temperaturę :)
Ma spory temperament i wykazuje ogromną ciekawość świata, dlatego też największym jego wrogiem jest nuda.
Nie mając możliwości zapewnienia mu wolnego wybiegu na powietrzu powinniśmy postarać się o wysoki drapak, na którym będzie mógł dawać popisy swojej zręczności i skoczności.
Lubi zwracać na siebie uwagę, ale też jego bystremu wzrokowi nie umknie żadna czynność wykonywana przez jego opiekuna.
Wszędzie go pełno i w każdej sytuacji chciałby być najważniejszy. Jego świat bywa zwykle mocno zhierarchizowany - jednych z domowników traktuje z większym dystansem, innych bardziej rodzinnie, ale wszystkich bez wyjątku darzy szczerą przyjaźnią i przywiązaniem.
Jest w nim wiele przeciwieństw - pełen fantazji i szalonych pomysłów ma w sobie jednocześnie wielką szlachetność i klasę, które sprawiają, że gdy pojawia się na wystawach, zawsze przyciąga uwagę i budzi niekłamany zachwyt.

POWRÓT