Żywienie

Ważne żeby kot miał stały dostęp do czystej, świeżej wody.
Najwygodniej jest karmić dobrą, markową karmą np. Animonda czy Hill's., RC, Acana, Sanabelle, Leonardo, Eygle.
Kosztuje więcej niż Kity-kat czy Whiskas, ale doświadczenie hodowców i weterynarzy uczy, że koty są po niej zdrowsze i silniejsze.
Oszczędzasz zdrowie kota i pieniądze wydane na weterynarzy. Unikaj sklepowych karm typu Biedronka czy Tesco (oraz wyżej wymienionych "Whiskasów" - Frieskies również produkowanych na rynek polski ) - mają bardzo mała zawartość mięsa w sobie ( zazwyczaj ok. 4%) a zawieraja wiele przetworzonej soji, nafaszerowane są chemicznymi ulepszaczami smakowymi żeby kot chętnie jadł.
Niestety nie są ani zdrowe ani tanie. Przeczytaj, jaki mają skład poszczególne karmy i wybierz tę, która ma największą procentowo zawartość mięsa.
Zazwyczaj kot markowej karmy je mniej, bo jest pożywna i sycąca - marketową się zajada, bo przelatuje przez niego... pomyśl o tym, przelicz i wybierz to, co lepsze dla kota.
W zasadzie powinno się karmić "mokrym" pożywieniem a suche chrupki traktować uzupełniająco, ale można karmić głównie suchym i tez będzie ok.
Sucha karma powinna być kotom podawana, ponieważ gryzienie jej zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.
Pamiętaj - czytaj skład tego, co kupujesz kotu, nie sugeruj się reklamą i kolorowym opakowaniem.

Najczęstsze błędy popełniane w żywieniu kotów:

* Karmienie kota tanimi karmami, które można kupić w każdym supermarkecie (są niskiej jakości, mają dużą ilość konserwantów i innych chemicznych dodatków)

* Podawanie karmy prosto z lodówki (można w ten sposób zafundować kotu poważna chorobę)

* Podawanie karmy nieświeżej

* Karmienie tylko jednym rodzajem karmy (koty się do niej przyzwyczajają i w pewnym momencie nie chcą już jeść niczego innego, co w sytuacji, gdy np. karma zostanie wycofana z rynku - może powodować duże komplikacje a nawet tragedie. Podobnie - gdy kot zje jednak coś innego, nawet przypadkiem - może dostać bardzo silnej biegunki)

* Podawanie zbyt dużej ilości ryb (zawierają tiaminazę, która niszczy tiaminę. Jej niedobór powoduje nieodwracalne uszkodzenia mózgu i drgawki. Gotowanie niszczy tiaminazę, ale i tak duża ilość składników mineralnych zawartych w mięsie ryb powoduje nadmierne ich wydzielanie w moczu, co może być przyczyną powstania w nim kryształów i kamieni)

* Podawanie mleka, (jeśli kot nie ma po nim żadnych problemów - można je stosować, ale u wielu kotów powoduje silne biegunki i wycieńczenie zwierzęcia, dlatego w żadnym wypadku nie wolno go podawać kotom wolno żyjącym)

* Podawanie kotu kości i rybich ości (bardzo częsta przyczyna zagrożenia życia kotów a jeszcze częstsza ich cierpienia - ostre fragmenty mogą wbijać się w miękkie tkanki przewodu pokarmowego, co może doprowadzić np. do powstania wielkich ropni wewnątrz organizmu. Odłamki mogą wbijać się również w dziąsła uniemożliwiając niemal pobieranie pokarmu. Podczas gryzienia kości kot może również połamać sobie zęby)

* Podawanie kotu psiego jedzenia (bardzo częsty błąd żywieniowy - kot ma zupełnie inne zapotrzebowanie na różne składniki niż pies) albo resztek naszego jedzenia (podawanie za dużej ilości wędlin i soli - SÓL JEST ZABÓJCZA DLA KOTA )

Koty są zwierzętami mięsożernymi - mającymi ponadto dosyć specyficzne potrzeby pokarmowe:

1. Wymagają by w pokarmie była dostarczana duża ilość białka

2. Potrzebują dostarczania w karmie tauryny, w przypadku jej niedoboru pojawiają się poważne zaburzenia:
* Zwyrodnienia siatkówki
* Uszkodzenia mięśnia sercowego (kardiomiopatię)
* Zaburzenia neurologiczne
* W przypadku kotek - trudności z zachodzeniem w ciążę, obumieranie płodów, rodzenie się małych kociąt o słabej odporności i wolno rosnących
* Mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju kośćca

3. Karma musi zawierać kwas arachidonowy

4. Musi w niej też być sporo witaminy B6 i A

5. Koty mają nietypowy metabolizm glukozy Najlepiej podawać kotu żywność świeżą, wychodzi taniej a jest zdrowa i smaczna dla kota.
Przykładowe domowe menu kocie:
- Mięso - surowe przemrożone lub gotowane bez soli z ryżem i warzywami (oprócz wieprzowiny)
- Wątroba (wątroba jest kontrowersyjna z uwagi na to jak u nas produkuje się kurczaki czy inny drób - w
wątrobie zgromadzone są wszystkie antybiotyki, które taki kurczak zje przez 6 tygodni swojego życia.)
- Jajka - Ryby - Nerki - Serki białe - Woda
- Dodatki witaminowo- mineralne, tran , oliwa z pestek winogron i oliwek (nienasycone kwasy tłuszczowe)

POWRÓT